Leki na grzybicę. Rodzaje, cena i skuteczność
10

A A A

Leki i preparaty przeciwgrzybiczne można dostać w niemalże każdej aptece. Niestety nie wszystkie środki są jednakowo skuteczne i pozwalają pozbyć się problemu infekcji. W poniższym artykule zaprezentujemy kilka, wybranych farmaceutyków wraz z ich opisem, ceną i oceną efektywności.

Leczenie miejscowe

  • Daktarin. Lek w formie maści. Wydawany bez recepty. Cena za 15 g preparatu- 16 złotych.

Pierwszym, odczuwalnym skutkiem nakładania maści jest zmniejszenie uczucia swędzenia. Lek działa jedynie w lżejszych odmianach grzybicy i nie może być stosowany jako zamiennik właściwej terapii. W skład preparatu wchodzi mikonazol, który może być wykorzystywany przy leczeniu wtórnych odmian grzybicy.

  • Clotrimazolum. 20 gramów maści dostępne w cenie 3 złotych.

Lek znajduje szerokie zastosowanie w czasie leczenia grzybicy skóry, rąk i stóp. Objawy infekcji ustępują dość szybko – zazwyczaj w ciągu dwóch miesięcy. Po ustąpieniu objawów należy stosować maść jeszcze przez okres jednego miesiąca. Występowanie reakcji alergicznych i skutków ubocznych jest bardzo rzadkie, co czyni z Clotrimazolum najchętniej stosowaną maść przeciwgrzybiczną.

  • Lamisillat. 15 gramów preparatu dostępne w cenie ok.30 złotych.

Lek znajduje szerokie zastosowanie, gdyż może być wykorzystywany do leczenia grzybicy stóp, fałdów skórnych, łupieżu pstrego i grzybicy skóry gładkiej. Dużą zaletą tego leku jest szybkość działania. Objawy ustępują już w ciągu kilku tygodni, niemniej pełne wyleczenie schorzenia to proces z założenia długi i żmudny. Chorzy często zapominają, że zaleczenie zewnętrznych objawów chorobowych nie jest równoznaczne z zakończeniem kuracji.

  • Mycospor. 15 gramów za około 40 złotych.

Okres aplikowania maści na zainfekowaną skórę jest uzależniony od rodzaju zapalenia. Grzybica stóp winna być leczona przez trzy tygodnie, grzybica tułowia, rąk i fałdów skóry powinna być atakowana maścią przez około dwa, trzy tygodnie. Łupież pstry zostaje zazwyczaj wyleczony w ciągu dwóch tygodni.

Leki na grzybicę. Rodzaje, cena i skuteczność

Tabletki, fot. higlu via Compfight cc

Preparaty doustne

Doustne leki przeciwgrzybiczne powinny być przepisane przez lekarza. Jako że grzybica nie przyjmuje jednej postaci, forma, kształt i częstotliwość przyjmowania leków doustnych są różne. Jeżeli chcemy działać na własną rękę i samodzielnie odtruć organizm możemy skorzystać z metod naturalnych, których skuteczność nie jest jednak potwierdzona. Jeżeli nie chcemy doprowadzić do stanu ostrego zapalenia, wówczas powinniśmy konsultować nasze decyzję z odpowiednim lekarzem.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*