Domowe sposoby walki z grzybicą paznokci
13

A A A

Ludzkość zmaga się z grzybicą paznokci od wieków i wypracowała domowe sposoby na walkę z zakażeniami. Sprawdź, jak radziły sobie z grzybicą nasze babcie.

Grzybica paznokci pojawia się najczęściej w wyniku powikłań po nieleczonej grzybicy stóp. W przypadku każdego zakażenia grzybami zaleca się natychmiastową wizytę u dermatologa i podjęcie leczenia farmakologicznego. Możemy jednak sprawdzić, jakie sposoby na grzybicę stosowano, gdy nie istniały jeszcze profesjonalne preparaty.

Olejek herbaciany

Zdaniem niektórych rozwój grzybicy paznokci można zatrzymać, stosując olejek herbaciany, który należy wmasowywać w płytkę paznokciową dwa razy dziennie albo, po wymieszaniu go z oliwą z oliwek, w całe stopy. Popularna jest również mieszanka oliwy z oliwek, olejku herbacianego i olejku tymiankowego. Nakłada się ją na zainfekowane paznokcie, a po upływie 10 minut usuwa szczoteczką do zębów. Olejek herbaciany można też wymieszać z olejkiem lawendowym, który wklepuje się w paznokieć przy pomocy wacika.

Zobacz, jak leczyć grzybicę paznokcia:

Bez Recepty – "Wstydliwe problemy" 20.05.2012

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zabezpiecza paznokieć przed dalszym rozprzestrzenianiem się grzyba. Zmieszaj go w równych proporcjach z ciepłą wodą i mocz dłonie lub stopy przed 15-20 minut, a następnie dokładnie osusz ręcznikiem. Ocet jabłkowy stosuje się także w połączeniu z płynem do płukania ust Listerine.

W mieszance należy namoczyć płatki kosmetyczne, które następnie nakłada się na paznokcie. Tak powstały okład zabezpiecza się bandażem i pozostawia na ok. 45 minut. Następnie paznokcie należy masować, by mikstura została dobrze wchłonięta przez paznokcie. Pamiętaj, by po wszystkim bardzo dokładnie osuszyć paznokcie.

Złuszczanie martwego naskórka

W walce z grzybicą paznokci mogą pomóc peelingi, które usuwają martwy naskórek. Domowej roboty peeling jest łatwy do przygotowania: należy zmieszać ocet jabłkowy z gruboziarnistą mąką ryżową. Taką masę nakłada się na paznokieć i wmasowuje, uważając, by nie uszkodzić naskórka.

Olejek oregano

Nie wszyscy wiedzą, że olejek oregano ma szereg dobroczynnych właściwości, m.in. przeciwgrzybicze, odkażające, antywirusowe i przeciwbólowe. Zmieszaj dwie jego krople z łyżeczką oliwy z oliwek i nakładaj na chore paznokcie codziennie przez trzy tygodnie. Mieszanka nie cofnie zaawansowanych zmian, ale pomoże złagodzić dolegliwości z nimi związane.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*